جمعبندی شناور و هرمی به چه صورتی انجام میشوند؟
چه اصولی را باید در چمعبندی کردن دروس مختلف رعایت کنیم تا بهترین نتیجه ممکن رو در کنکور سراسری بگیریم؟
یه چیزی که در مورد جمع‌بندی باید بدونید آینه که جمع‌بندی کردن با مرور کردن خیلی فرق میکنه. درواقع ما جمع‌بندی رو برای این انجام میدیم که مطمئن بشیم که از هر درس چند تا تست رو قطعا میتونیم جواب درست بدیم و این تستها از چه مباحثی هستند که در سر جلسه کنکور سراسری تقریبا بدونیم به چه سوالاتی قراره که جواب بدیم.

انواع روشهای جمعبندی:

به‌صورت کلی دو روش برای جمع‌بندی کردن مباحث مختلف برای کنکور سراسری وجود داره:

  • جمعبندی شناور

  • جمعبندی هرمی

جمع‌بندی شناور به چه صورت انجام می‌شود؟ برای چه دانش‌آموزانی مناسب است؟ آیا می‌توان بعضی از دروس را با جمع‌بندی شناور جمع‌بندی کرد و بعضی دیگر را با روش هرمی جمع‌بندی کرد؟
جمع‌بندی کردن را باید برای دروس مختلف، تفکیک کرد و لزوماً قرار نیست یک نفر همه دروس خود را با جمع‌بندی شناور جمع‌بندی کند و یا برعکس.
بلکه باید بنا به شرایطی که در هر درس دارد یکی از این دو روش را برای جمع‌بندی کردن هر درس انتخاب کند.

جمعبندی شناور

در جمعبندی شناور اصلا لازم نیست که حتما یک دور تمام درسها رو خونده باشیم و در ابتدا کاری با نخونده‌های خودمون نداریم بلکه باید روی کم تسلطیهامون کار کنیم و مباحثی رو که مسلط هستیم را هم تقویت میکنیم و در آخر اگر تمام کم تسلطیهای خودمون رو به مسلط تبدیل کردیم و هنوز تا کنکور زمان داشتیم میریم سراغ نخونده ها.
پس در روش جمعبندی شناور هیچ مبحثی رو از اول حذف نمیکنیم بلکه مطالبی را که قراره بخونیم، اولویت بندی میکنیم. اینجوری خود به خود مباحثی که در انتها فرصتی برای خوندنشون پیش نمیاد جزو حذفیاتمون محسوب میشن.
روش جمعبندی شناور برای اون دسته از مطالبی که تسلط کمی دارید و یا ضعف دارید مناسبه.

چه جوری باید مطالب کم تسلط رو در هر درس تشخیص بدیم؟

نظر خود شما و اینکه مثلا حس میکنی در فلان مبحث مسلط هستی یا مسلط نیستی اصلا ملاک درستی نیست و برای این کار در ابتدای جمعبندی شناور یه دونه آزمون جامع تعیین سطح کنکوری از خودمون در وقت باز میگیریم که بهتره یکی از کنکورهای دهه ۹۰ باشه مثلا کنکور سال ۹۵ که یه مقدار هم سوالات آسونتری داره رو از خودمون آزمون بگیریم که برای بچه های نظام جدید بهترین منبع، کتاب دور دنیا در چهار ساعت گاج میباشد. این آزمون برای تعیین سطح سواد شما است و باید بدون هیچگونه مرور و یا مطالعه انجام شود.
این آزمون تعیین سطح رو بدون در نظر گرفتن زمان بزنید و حتی اگه وسطش خسته شدید میتونید کمی استراحت بکنید و دوباره ادامه بدید که ممکنه بین ۵ تا ۷ ساعت طول میکشه.
بعد از زدن این آزمون باید مشخص کنید که چه مباحثی از هر درس رو تونستید درست بزنید و کدوم مباحث رو غلط زدید و کدوم مباحث رو نزدید.
پس برای هر درس یک جدول درست میکنید که سه ستون داره:
  • مسلط

  • کم تسلط

  • نخوانده

حالا اولویت اول از ستون کم تسلطیهای هر درس رو برمیدارید و در سه الی پنج روز بعدش اونها رو برطرف میکنید و در واقع اولویت اول کم تسلطیهاتون میشه برنامه شما برای سه روز بعدش.
بعد از سه الی پنج روز دوباره یک آزمون جامع میزنید که در این آزمون باید حتما ارتقا درصد در تمام درسها داشته باشید چون یکی از کم تسلطیها رو باید برطرف کرده باشیم و به مسلطها اضافه کرده باشیم.
و به همین ترتیب هر سه روز یکبار بخشی از کم تسلطیهای هر درس رو برطرف میکنیم و این کار رو تا یک هفته قبل از کنکور هم میتونید ادامه بدید.
البته ریزه کاریهای زیادی داره که بهتره فایل صوتی زیر رو گوش کنید که بهتر بتونید این روش جمعبندی رو برای خودتون اجرا کنید.

جمع‌بندی هرمی به چه صورت انجام می‌شود؟ برای چه دانش‌آموزانی مناسب است؟ آیا می‌توان بعضی از دروس را با جمع‌بندی هرمی جمع‌بندی کرد و بعضی دیگر را با روش شناور جمع‌بندی کرد؟
جمع‌بندی کردن را باید برای دروس مختلف، تفکیک کرد و لزوماً قرار نیست یک نفر همه دروس خود را با جمع‌بندی هرمی جمع‌بندی کند و یا برعکس.
بلکه باید بنا به شرایطی که در هر درس دارد یکی از این دو روش را برای جمع‌بندی کردن هر درس انتخاب کند.

جمعبندی هرمی

جمعبندی هرمی یا زیگوراتی برای دروسی مناسبه که در اونها به اکثر مباحث مسلط هستید و در آزمونهای آزمایشی هم نتیجه‌های خوبی رو در اون درس کسب کردید و معمولا در آزمونهای آزمایشی درصد خوبی رو ازش کسب کرده باشید.
جمع‌بندی هرمی رو به چند مرحله تقسیم می‌کنیم:
  • مرحله صفرم

  • مرحله اول

  • مرحله دوم

  • مرحله سوم